AVUKATLARA YÖNELİK HAZIR SİTELER

AV.TR Nedir?

    Av.tr açılımı avukat.türkiye olan bir alt alan adı olup 1.11.2003 tarihinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Türkiye Barolar Birliğinin işbirliği içinde yürüttüğü proje çerçevesinde Türkiye’deki avukatların hizmetine sunulmuştur. Av.tr sanal ortamda avukat kimliğinizle sahip olabileceğiniz (www.avukat isimsoyadı.av.tr) bir sanal adrestir. Bu alt alan adı ile tesis edilecek sanal adresiniz nüfus cüzdanı, meslek kimliği, pasaport gibi sizin sanal kimliğiniz olacaktır.

    Türkiye Cumhuriyetinde alt alan adlarının yönetimi Ulaştırma Bakanlığı, DNS (Türkiye Alan Adı Tahsis) Grubu adına Orta Doğu Teknik Üniversitesince yapmaktadır. ODTÜ Alan Adı Yönetimi 2003 yılının ikinci yarında Türkiye’deki tüm alan adlarının bundan böyle online başvuru ile tahsis edilmesi sistemine geçmiştir. Ancak aşağıda da değinilecek alt alan adlarının bir kısmının tahsisi için belge sunumu gerekmektedir. Avukatlık hizmetinin bir kamu hizmeti olması av.tr alt alan adı tahsisinde titiz davranmayı ve başvuran kişinin avukat olduğunu ispat eden bir takım belgelerin sunumunu gerektirmektedir.Bu nedenle alt alan adı almak isteyen avukatların yapacakları başvuru iki aşamalıdır. Öncelikle ODTÜ alan adı yönetimine ait www.nic.tr adresine müracaat ederek almak istedikleri av.tr alt alan adını online rezerv ettirmeleri daha sonra Türkiye Barolar Birliğinin web sitesinden www.barobirlik.org.tr online bir başvuru yaparak başvuru sırasında dolduracakları formun ardından sayfada çıkacak taahhütnameyi onaylayarak başvurularını tamamlayacaklardır. Başvurulara ilişkin onaylar www.barobirlik.org.tr/avtr/ adresinin av.tr menüsü altında duyurulmaktadır. Başvuru sahipleri başvurularıyla ilgili sonucu TBB onayı açısından web sitemizden takip edebilirler. Daha sonra avukat olduğu Birliğimizce onaylanan kişilerin almak istedikleri av.tr alan adları ODTÜ tarafından kullanıma açılmaktadır.

    Ayrıca av.tr alt alan adlarının alınabilmesi için yapmanız gerekenlerin resimli anlatımı bu linkte mevcuttur.

Alan Adı Nedir?

    İnternette bulunan ve aslında sayısal bir adres karşılığı olan web veya mail sunucusu gibi bir servis bilgisayarına ulaşmak için kullanılan isimlerdir. Teknik olarak bilgisayarların birbiri ile iletişim kurmaları için sayısal adreslere ihtiyaçları vardır, ancak IP protokolü sayesinde bu sayısal adresler (örneğin : 144.122.1.101) akılda kalır ve insanlar tarafından bilinir isimlerle ulaşılabilecek şekle dönüşmüştür. İşte bu adreslere ALAN ADI denmektedir. İnternette yerini almak isteyen herkesin bu türden bir adresi olması gerekmektedir.

    Alan adları .COM, .NET ve .ORG ve benzerleri gibi uzantılarla biterler.

COM – (Commercial) ticari veya kişisel amaçlı site adlandırmaları için kullanılırlar.
NET – (Network) daha çok bilgisayar veya internet işi ile uğraşan firmalar için kullanılır.
ORG – organizasyonlar, dernekler, vakıflar için kullanılırlar.
EDU – eğitim kurumları,
GOV – devlet kurumları
MIL – askeri kurumlar tarafından kullanılırlar.

Top Level Domain (Tld) – Üst Seviye Alan Nedir?

    Üst Seviye Alan, bir alan adının sonuna konmuş bir uzantıdır. Örneğin :www.keopsyazilim.com da, “keopsyazilim” alan adı, ".com" Üst Seviye Alandır.

Üst Seviye Alan iki çeşittir ; global ve ülke kodu.

A) Global Üst Seviye Alan (gTLD) – Global Top Level Domain İnternetin genel Üst Seviye Alanlarıdır. Global Üst Seviye Alanları şunlardır: .com .net .org .edu .mil .gov 

B) Ülke kodu Üst Seviye alan (ccTLD) – Country Code Top Level Domain Herbir ülke tarafından kullanılmak üzere ayrı ayrı kendi ülke kodlarına göre yaratılmışlardır. Kimi ülkeler alan adlarında global ve ülke kodu alanlarını birlikte kullanmayı tercih etmişlerdir (.com.tr gibi). Kimi ülkeler ise sadece ülke kodunu kullanmayı tercih etmişlerdir (Almanya .de , İsviçre .ch gibi).

TBB Reklam Yasağı Yönetmeliği.

    Reklam Yasağı Yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz.

TR uzantılı diğer alan adları için;

    7/9/2010 tarihli ve 27695 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan TBB Reklam Yasağı Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 5.maddesiyle, TBB Reklam Yasağı Yönetmeliği'nin 9.maddesinde bulunan "Mesleki faaliyetlerini internet üzerinden sürdürmek, müvekkillerini bilgilendirmek, mesleki makalelerini ve bilimsel çalışmalarını yayınlamak amacıyla yalnızca "av.tr" uzantılı internet sitesi açabilir" ifadesi kaldırılarak avukatlara diğer ".tr" uzantılı alan adları oluşturabilmeleri imkanı sağlanmıştır.

    Bununla birlikte, av.tr alan adı tahsis kuralları avukatlar açısından geçerliliğini sürdürmektedir.Yeni açılacak ".tr" uzantılı alan adlarının bu kurallarla uyumunu sağlamak ve TBB'nin ilgili yönetmelikleri ve Avukatlık Meslek Kuralları çerçevesinde haksız rekabete ve yanlış uygulamalara yol açmamak üzere TBB Alan Adı Tahsis Kurulu'nca bazı kural ve kısıtlamalar oluşturulmuştur.

    Nic.Tr Yönetimi'nden av.tr dışındaki uzantılarla alan adı tahsis başvurusunda bulunan avukatların, bu başvuruları Nic.Tr'nin mevcut kuralları yanında aşağıdaki kural ve sınırlamalar kapsamında değerlendirilecektir.

    Av.tr dışında bir uzantıya sahip ve içeriğinde "avukat,avukatlık bürosu,hukuk" gibi ifadelerin bulunduğu alan adı başvurusunda bulunan avukatlar veya avukatlık ortaklıkları barolarından alacakları mesleki faaliyetlerini sürdürmekte olduğuna dair bir belgeyi Nic.Tr'ye başvuru sırasında ibraz ederler. Bu tür alan adlarında başvuran avukatın yalnızca ad ve soyadı ile av, avukat, avukatlık bürosu, hukuk, avukatlık ifadeleri bulunabilecektir.Ad soyad kullanımı konusunda ".tr" Alan adı Kayıt Politikası ve Kuralları'nın "Ad-Soyad için tahsislerde;" bölümünde belirtilenler saklıdır.

Örnek : avaltugkayhan.com.tr, avukataltugkayhan.com.tr, altugkayhanavukatlikburosu.com.tr, altugkayhanhukukburosu.com.tr, altugkayhanavukatlikortakligi.com.tr, altugkayhanhukuk.com.tr , altugkayhanavukatlik.com.tr

avukat.sitemkurulsun.com hazır şablon sistemi nedir?

    Web sitesine sahip olmak günümüzde herkes için bir ihtiyaç hatta bir zorunluluk halini almıştır. Dünya internet sayesinde hızla küçülürken internette yerini almak isteyen birçok kullanıcı gerek konu ile ilgili fazla bilgisi bulunmadığından gerek bu işe ayıracak zaman bulamadığından veya herhangi bir başka sebeple henüz bir internet sitesine sahip olamamıştır.

    sitemkurulsun.com işte bu açığı kapatmak için siz kendi işinize odaklanırken mesleğinize yönelik önceden hazırlamış olduğumuz web sitesi şablonları temel alınarak web sitenizi oluşturup yayınlamaktadır.

    Tüm yapmanız gereken sitemizde mevcut olan hazır şablonlardan bir tanesini seçerek içerisinde yayınlanmasını istediğiniz bilgileri tarafımıza ulaştırmanızdır. sitemkurulsun.com ekibi bilgileriniz tarafımıza ulaştığında derhal çalışmalara başlayacak ve sitenizi en kısa sürede size teslim edecektir.

    Hazır şablon sistemimiz sayesinde çok şık tasarımlı şablonlarımızdan bir tanesini siz beğenip sipariş edeceğiniz için sürprizlerle de karşılaşmayacaksınız.

    En son internet teknolojileriyle hazırlamış olduğumuz web sitenize sahip olduğunuzda artık sizin de www.sizinadınız.com, www.sizinadınız.av.tr, www.büroadınız.com.tr, www.sizinadınız.dr.tr gibi bir internet adresiniz olacak ve aynı alan adına sahip e-posta adresleriniz işler duruma gelecektir.

    Siteniz ile birlikte ilk 1 yıllık yayınlama hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır. Üstelik daha sonraki yıllarda yayınlama hizmetimizden memnun kalmadığınız takdirde sitenizi dilediğiniz zaman dilediğiniz bir hosting firmasında yayınlatabilirsiniz.

avukat.sitemkurulsun.com'dan sipariş verdiğinizde;

 • 1 adet size özel web sitesi
 • 5 adet e-posta adresi (150 MB e-posta alanı)
 • (yandex apps ile isteğe bağlı ücretsiz 20 adet e-posta ve 7 GB e-posta alanı)
 • İletişim sayfanızda adresinizin google maps veya yandex maps tabanlı haritası
 • 1 yıllık ücretsiz hosting (yayınlama)
 • Arama motoru optimizasyonu (1 sefere mahsus ve başlangıç seviyesinde)
 • En sık kullanılan arama motorlarına kayıt. google, yahoo, bing, yandex vb. (1 sefere mahsus)

hizmeti almış olursunuz. Daha sonraki yıllarda hosting hizmetimizden memnun kalmadığınız takdirde sitenizi dilediğiniz zaman dilediğiniz bir hosting firmasında yayınlatabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz aşağıdaki ek hizmetlerimizden de çok ekonomik fiyatlarla faydalanabilirsiniz.

 • Adwords İnternet Reklamları
 • Gelişmiş Arama Motoru Optimizasyonu SEO
 • Google Rehber Servisine Kayıt ( Google haritalarda arama yapıldığında çıkmanız için )
 • Google Analytics Servisine Kayıt Ve Sitenize Entegrasyonu
 • İlave E- Posta Hizmeti